Morskie Oko jako cel rodzinnej wycieczki. Czerwiec 2016.

Turyści decydujący się spędzić kilka dni urlopu w Zakopanem, wybierają to miejsce z różnych względów. Inne są powody przyjazdu do stolicy polskich Tatr zimą, inne latem.

Latem, jak sądzę, przyjeżdżają do nas częściej miłośnicy pieszych, górskich wycieczek.
Szlakiem, który trwale kojarzy się z Tatrami jest oczywiście szlak prowadzący do Morskiego Oka. Chyba każdy kto odwiedza Zakopane lub okolice, wpisuje to miejsce na urlopową listę ‚must see’.
Zdecydowaliśmy się wziąć Morskie Oko na tapetę jako pierwsze, nie tylko ze względu na jego dużą popularność ale również ze względu na „dostępność” dla każdego typu turysty. Dlaczego tak uważamy, opowiemy za chwilę.

Droga do Morskiego Oka
Droga do Morskiego Oka

Szlak do Morskiego Oka, czyli największe jezioro w Tatrach, ma swój początek w Palenicy Białczańskiej, ok. 25 km od Zakopanego. Aby tu dotrzeć możecie skorzystać z kilku dostępnych opcji.

Podwózka busem – prywatni przewoźnicy.
Jest to opcja najtańsza, bo koszt biletu to ok.8zł za osobę. Busy w większości odjeżdżają z okolic dworca PKP . Najwięcej z nich ma swój przystanek pod barem FIS – vis a vis dworca. Korzystając z tej formy dojazdu, na pewno zaoszczędzicie nie tylko pieniądze, ale również nerwy związane ze znalezieniem miejsca dla swojego samochodu na parkingu w okolicach Łysej Polany – szczególnie jeśli wybieracie się na wycieczkę w szczycie sezonu.
Busy odjeżdżają właściwie co chwilę – co parę minut ma zaplanowany odjazd inny przewoźnik. Kolejna przewaga tej formy dojazdu jest taka, że na pewno dotrzecie do parkingu w Palenicy – tam jest ostatni przystanek dla autobusów. To z tego miejsca wchodzi się prosto na szlak.

Samochód.
Możecie oczywiście zdecydować się na jazdę samochodem. Jest to opcja na pewno bardziej komfortowa. Do Waszego auta wsiądzie prawdopodobnie tylko tyle osób, ile miejsc przewidział producent i raczej nie więcej (w przeciwieństwie do busów, w których panują nieco inne zasady. – jedzie tyle ile wlezie…)
Poza tym do samochodu pakujecie wszystko to co jest Wam potrzebne, nie musicie taszczyć wszystkich gratów do busa i martwić się czy kierowca na pewno zechce zabrać np. złożony wózek dla dziecka.

Jadąc autem musimy jednak pamiętać, że niekoniecznie uda nam się zaparkować na parkingu w Palenicy. W zależności od godziny przyjazdu, a także od okresu w roku – natężenia ruchu turystów, zaparkować możemy na:
1.parkingu w Palenicy czyli przy samym wejściu na szlak (wariant najbardziej optymistyczny)
2. wzdłuż drogi od ronda na Łysej Polanie do parkingu w Palenicy (droga Oswalda Balzera)-odcinek ok.1,5km
3. parkingu na Łysej Polanie (ok.2km i więcej od szlaku)

Im później przyjedziemy, tym dalej zaparkujemy, a tym samym dłuższy dystans będziemy musieli pokonać.
Koszt parkingu to, w każdym z wymienionych przypadków, 20zł. Jest to bilet dobowy.

Trzecia opcja dojazdu do Palenicy to taksówka.
Zapłacicie za nią ok. 120zł w jedną stronę.
Nasze zaprzyjaźnione taksówki są dostępne pod numerami tel.:
500 777 072 Łukasz
600 202 100 Tomek
Powołując się na nas, możecie liczyć na mały rabat!

Kiedy już dotrzemy do Palenicy Białczańskiej, zapłacimy za wstęp na szlak (5zł za osobę) zostanie nam do pokonania ok.8 km aby ujrzeć Morskie Oko. Jest to 8km asfaltowej, równej drogi wśród lasów. Piękny spacer, o którego intensywności zdecydować możemy sami – w zależności od swoich możliwości kondycyjnych, pójdziemy szybciej lub nieco wolniej.

SONY DSC
Wodogrzmoty Mickiewicza. Trzeci kilometr trasy.
SONY DSC
Ławki przy Wodogrzmotach Mickiewicza. Są tu też TOITOIe. Trzeci kilometr trasy.

SONY DSC

SONY DSC
Kilkoma skrótami możecie zaoszczędzić, według nas, nie więcej niż 15min na całej trasie.                             Na zdjęciu jeden z nich. Opcja dla rodzin bez wózków.
SONY DSC
Jedno z miejsc gdzie możecie schłodzić się w górskim potoku.

SONY DSC

SONY DSC
Zdobywanie szczytów w wielkim stylu :)
SONY DSC
Ostatnie metry trasy.
SONY DSC
Ostatnie metry trasy.

Drogę na Morskie Oko możemy oczywiście przebyć pieszo ale również dorożką, jeśli nie czujemy się na siłach aby iść.
Jeśli decydujemy się na dorożkę, to musimy pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą odpowiednią ilość gotówki. Może nie być opcji płatności kartą u fiakrów

SONY DSC

SONY DSC

Koszt przejazdu zaprzęgiem to 50zł za osobę jadąc w górę i 30zł/os za drogę powrotną.
Dorożka dowiezie nas do Włosienicy czyli ok.1,5-2 km przed Morskim Okiem – ten ostatni odcinek musimy już pokonać na własnych nogach.

SONY DSC
Włosienica, parking dla zaprzęgów konnych.
SONY DSC
Włosienica, parking dla zaprzęgów konnych.
SONY DSC
Włosienica, parking dla zaprzęgów konnych.

Z pomocą konnego zaprzęgu, na miejsce dotrzemy po ok. 45Min. Idąc pieszo wycieczka zajmie nam ok.2h. W opcji pieszej wszystko zależy od ilości przystanków i tempa marszu.

My szczególnie polecamy pieszy wariant dotarcia do celu. Trasa jest dość łatwa, lekko wznosi się pod górę. Nawet mniej wprawieni w górskich spacerach dadzą sobie radę. Dodatkowym atutem tej trasy jest to, że z łatwością możemy wybrać się na nią z dziećmi – również tymi podróżującymi w wózkach.
Pakując plecak, przed wyruszeniem nad Morskie Oko, warto pamiętać o kilku rzeczach. Bardzo ważne jest to, aby być przygotowanym na różne warunki pogodowe. Wprawdzie nie jest to trasa szczególnie wyczynowa, nie grozi nam zejście lawiny, jednak zawsze powinniśmy mieć przy sobie kurtkę lub inne cieplejsze okrycie i bezwzględnie wygodne buty! Odradzamy japonki, sandały, a tym bardziej koturny! Niech nie zmyli Was fakt, że iść będziecie po asfaltowej drodze. Przed Wami minimum 9 km w jedną stronę.
Nawet jeśli na dole będzie lato i 25st C nie daje to gwarancji, że po dotarciu do celu nie zastaniecie pogody iście listopadowej – deszcz, wiatr i temperatura w porywach do 10st.
Szczególnie jeśli wybieracie się z dziećmi, pamiętajcie aby zaopatrzyć się w ubrania na zmianę i kurtkę chroniącą przed wiatrem i deszczem – nie łatwo jest zawrócić ‚na chwilę’ do auta w razie jakiejś awarii
Warto też mieć przy sobie wodę i jakieś przekąski. Od chwili wejścia na szlak, pierwsze miejsce, w którym będziecie mogli dokonać jakichkolwiek zakupów, znajdziecie w okolicach Wodogrzmotów Mickiewicza tj. po przebyciu pierwszych 3 kilometrów.
Dalej na swojej drodze spotkacie jedynie ławki i przenośne toalety typu TOITOI.
Tuż przed dotarciem do celu, ok.1,5km przed schroniskiem, odwiedzić możecie też bar, który jest przeważnie mniej oblegany niż bar w schronisku. Tu też uda Wam się zjeść i wypić coś ciepłego, skorzystać z toalety.

SONY DSC
Bar. Około 2km do końca trasy.

Bądźcie przygotowani,na to, że chcąc zjeść w schronisku musicie przeznaczyć na to więcej czasu. Właściwie zawsze są tam kolejki i właściwie nigdy nie ma gdzie usiąść Zimne napoje i słodycze dostaniecie w barze ‚od ręki’, ciepłe napoje i jedzenie zamawia się w osobnym barze, przy którym zawsze stoi wieloosobowy ogonek.

SONY DSC
Bar w schronisku.

Na szczęście przed schroniskiem ustawiono sporą ilość ławek – można przysiąść na chwilę aby złapać oddech przed dalszą drogą.

SONY DSC

Może to być droga powrotna lub dalsza wyprawa jednym z dostępnych szlaków. Jeśli jesteśmy z wspomnianym wcześniej wózkiem dla dziecka, to pozostaje nam właściwie jedynie droga powrotna, jeśli natomiast zamiast wózka dysponujemy nosidłem i mamy jeszcze trochę siły, możemy pokusić się o spacer wokół jeziora – potrzebujemy na to ok.1h. Inną, również popularną opcją, jest szlak prowadzący do Doliny Pięciu Stawów.
Jako zagorzali miłośnicy psiaków, musimy też wspomnieć o całkowitym zakazie wprowadzania zwierząt na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, zatem niemożliwym jest zabranie na opisywaną wycieczkę swojego pupila

SONY DSC
Morskie Oko
SONY DSC
Morskie Oko
SONY DSC
Morskie Oko
SONY DSC
Morskie Oko
SONY DSC
Morskie Oko
SONY DSC
Morskie Oko
SONY DSC
Morskie Oko

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do spaceru nad Morskie Oko. Pomimo tego, że jest to trasa wyjątkowo popularna, a co za tym idzie oblegana przez turystów, warto się z nią zmierzyć. Szczególnie jeśli nie jest się doświadczonym piechurem. Widoki i ilość świeżego powietrza zrekompensuje z nawiązką wysiłek potrzebny do pokonania tych 20km.

Did you like this? Share it!

4 comments on “Morskie Oko jako cel rodzinnej wycieczki. Czerwiec 2016.

Potem dzwoni się po TOPR!

Dziecko płacze, zrobiło się ciemno i zimno, gdzieniegdzie leży śnieg a mój dresik i adidaski nie zapewniają właściwego komfortu termicznego nie wspominając odzieży dziecka. Brawo Ty!

Odpowiedz

taternik, myślę, że przygotowaliśmy się odpowiednio do warunków. Nie spodziewaliśmy się w czerwcu żadnych oblodzeń trasy. Nie wiem co miałoby się zdarzyć, żebyśmy nie mogli wejść i zejść w dresiku i adidaskach z MO???

Odpowiedz

If $he doe$n’t at lea$t di$ingenuou$ly engage with her &#a#;0;8udien¢e&282212, the $y¢ophant$ and hate reader$ wont have any rea$on to leave ¢omment$, which I’m $ure will affe¢t how lu¢rative $he i$ a$ a blogger.

Odpowiedz

Dreamoiseau di&:pbsn;tUne petite critique sur le test des blancs et noir : ce n’est ABSOLUMENT le rendu des blancs dont on parle ici, c’est juste la luminosité du blanc. On pourrait très bien avoir un écran à 2000 candelas avec un rendu quand même faussé vers le jaune ou le bleu. Seul un test avec une sonde mesurant la colorimétrie permet de mesurer le rendu, or ça n’a pas été fait par Anandtech. Du moins, pas dans ce compte rendu…

Odpowiedz

Fajny opis trasy do Morskiego Oka, naprawdę jedno z nielicznych miejsc w Tatrach gdzie można dojechać wózkiem dziecięcym. W zimie pewnie i tak nikt się nie wybiera z maluchem w wózku ale dla tych co chcą wiedzieć moje spostrzeżenia z wieloletnich wędrówek po górach (również z dzieckiem)

Trasa do MO jest bardzo narażona na schodzenie lawin w okresie zimowym trzeba pamiętać, że odcinek od polany Włosienica do Morskiego Oka jest szczególnie narażony na lawiny (schodzą z grzbietu Opalonego) wytyczony jest wtedy specjalny „objazd ” – po lewej stronie szlaku. Do Morskiego Oka idziemy jeszcze niecałe 25 minut.
Również w okolicy Wogogrzmotów zdarzają się lawiny…

Odpowiedz

Dzięki Beata. Weźmiemy to pod uwagę przy ewentualnej zimowej wycieczce. Pozdrowienia, Basia i Paweł.

Odpowiedz

If time is money you’ve made me a weetahilr woman.

Odpowiedz

What a pleasure to find someone who thinks through the issues

Odpowiedz

So, I ask a simple question, and it gets deleted? Can you say cognitive dissonance?I’ll ask again…What is your defense of Obama’s foreign policy?Why would an Obamabot refuse to discuss foreign policy? Hmmm…I wonder?This will be deleted because the cognitive dissonance is too strong and the intellectual honesty too weak.“YOU CAN TAKE THAT TO THE BANK!”

Odpowiedz

Life is short, and this article saved valuable time on this Earth.

Odpowiedz

hola ja nosotros aqui estamos asiendo lo mismisimo.pero hembes de mandar dinero d aqui para zacapa nosotros mandamos jente pero para el reyno d los sielos. q Dios les bendiga. amen cristo t ama

Odpowiedz

Wondering why I haven’t been following more regularly. Here’s a taste of how she opened today’s Federal Parliament liveblogging:Do you reckon politics knows voters are all still here, watching? You feel like getting the fire hose out and turning it on the whole parliamentary precinct.Calm down people.Forty eight hours to go, but who is counting.

Odpowiedz

This unique blog is obviously awesome and informative. I have picked a bunch of useful stuff out of this source. I’d love to come back again soon. Thanks a bunch!

Odpowiedz

I have seen many useful issues on your site about pc’s. However, I’ve the view that lap tops are still less than powerful adequately to be a good selection if you usually do things that require loads of power, for instance video editing. But for world wide web surfing, statement processing, and most other frequent computer work they are fine, provided you may not mind the small screen size. Thank you sharing your opinions.

Odpowiedz

Satu:Eikö ole kiinnostavaa?! Hiukset saivat juuri mulle ihan uuden merkityksen. Rea:Samoin!Mäkin hankin huomenna jotl.kalenterin..uNina:Ouan!Silloin kun on jouluvalot päällä, niin ei tiettykään käytetä huoneen omia valoja, ja ei niitä pidetä onneksi käytössä kuin kuukausi vuodesta. Mutta tärkeä pointti!Ireneh:Joo ei kuukausi mitään, anna sen olla 6 kk ja kato sitten -aika samalta näyttää, uskoisin. Mutta toi on hyvää empiiristä tutkimusta, ilmoittele koska se alkaa pilaantua :)

Odpowiedz

That’s really thinking at an impressive level

Odpowiedz

Hi Mandy, congratulations on your third blogaversary. I've just started my new blog on 10th Sept and am overwhelmed at the mo with all thats involved! Anyway, I honestly do think that your creations are stunningly beautiful. V best wishes, Nicola x

Odpowiedz

Learning a ton from these neat articles.

Odpowiedz

talked about “peacock” as a wedding and party theme a few times… most recently, HERE.. and HERE.  It seemed like time for another Fab Peacock Post, and today we are going to talk

Odpowiedz

Lindíssima! []Júlia L. Respondeu:November 27th, 2012 em 11:16 am, desculpa estar escrevendo aqui no seu comentario, mas eh q eu queria mt q a camila fizesse um video c uma make pra primavera, pq aqui no brasil eh primavera, la nou EUA q outono.. Daiviany desculpa msm, mas eu q eu quero mt q a camila veja esse camentario ! bjussCamila te adoroo !! []

Odpowiedz

That takes us up to the next level. Great posntig.

Odpowiedz

You’re the greatest! JMHO

Odpowiedz

Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative. I’m going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

Odpowiedz

pixie dit :il y a du faux dans ce que vous dites, se sont des pièges pour l'enfoncer encore plus ! il n'y a pas eu de procès, et DSK s'en garde bien à priori – il n'est pas blanchi comme le marque BFM TV si faussement – quand vous vous ferez violer vous serez peut être content que l'on vous défendent

Odpowiedz

Wei Wei looks good with her new haircut, tell her that :PAnd Michelle…I couldn’t recognise her! Been years since I met her. Cuzzins all look so grown-up already!My grandparents all have black hair…*wink wink* :pAnd I’m guessing it’s Wey who had too much champagne? He’s starting pretty young isn’t he?

Odpowiedz

I think I’ve already mentioned on this blog that, were one (Caleb Madison, perhaps?) to be transported back, say, 1500 years in time, one would find there to be a great deal of difference between a vassal and a SERF and wishing very much that one were a vassal or very relieved that one was not a SERF, dependent upon how things turned out, so I won’t bother to mention it again. Fun NYT puzzle!

Odpowiedz

Yow! So you’re part cyborg, now? That seems like an incredibly brave thing to do just out of high school; I don’t know that I could have done it..-= Beth´s last blog .. =-.

Odpowiedz

It’s “agita,” not “agida,” I believe. From same root as “agitate.” Sorry to use the comments section to nitpick, but I don’t know of another way to correct it. And I agree that the uptick in confidence since the season ended is amusing. Something about watching bullpen meltdowns throughout September made the future look bleak. Now after a few weeks of watching the Bucs we’ve all decided the Rays organization looks pretty good after all.

Odpowiedz

So excited I found this article as it made things much quicker!

Odpowiedz

I’m so glad I found my solution online.

Odpowiedz

How unlucky can you get? The day you decide to try out your new bear costume by going for a stroll in the park, a 600lb bear escapes from the zoo and the world’s most notorious bear molester happens to be taking a cab ride with his impressionable girlfriend.

Odpowiedz

Leave Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.